حضرت فاطمه (س) فرمودند: خدایا مرا فارغ کن که تمام توجه ام به آن باشد که برای آن خلق شده ام.
حدیث
درباره عکس خانه

  موزه عکسخانه شهر شناخته شده به عنوان اولین موزه تخصصی کاربردی در خاورمیانه و برجسته ترین موزه تاریخ عکاسی ایران با گنجینه ای از میراث ابزاری و تصویری عکاسی است که همزمان با روز جهانی موزه درسال یکهزار و سیصد و هفتاد و چهار خورشیدی به همت استاد برجسته عکاسی ایران زنده یاد بهمن جلالی فعالیت خود را به عنوان مرکز تخصصی تاریخ عکاسی ایران آغاز نموده است و متعلق به تمام ایرانیانی است که میراث فرهنگی خود را پاس می دارند و به عکاسی و تاریخ پرسرگذشت عکاسی ارج می نهند. این موزه با هدف گردآوری، حفاظت و نگهداری، آموزش و پژوهش تخصصصی عکاسی و تاریخ عکاسی فعالیت می کند، هرچند در طبقه بندی موزه ای تخصصی بودن موزه مطرح می باشد لیکن از ابعاد تاریخی، علمی، هنری، مردم شناسی، کاربردی و ارزشی قابل بررسی می باشد. قدمت تشکیل موزه در ایران و شروع عکاسی در ایران هر دو به دوره قاجار بازمی گردد، همانطور که اولین موزه در کاخ گلستان شکل گرفته، اولین عکاسخانه هم در کاخ گلستان با نام عکاسخانه مبارکه همایونی شکل گرفته است. اکنون عکاسی  به تنهایی اساس شکل گیری یک موزه را بوجود آورده است "موزه تخصصی – تاریخی عکاسی با عنوان "عکسخانه شهر"  نام موزه با توجه به پیشینه آن انتخاب شده است.

  این موزه که وابسته به "سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، معاونت هنری"است. از آنجا که موزه عکسخانه شهر در برابر گردآوری، حفاظت و پژوهش و ارائه و نمایش میراث عکس و عکاسی در ایران مسئول است، رسالتش این توانمندی را میدهد که مکانی ممتاز برای موضوع تخصصی عکاسی باشد. موزه با موضوع میراث عکاسی ایران اعم از عکس، شیشه، نگاتیو و دوربین ها و سایر ابزار و ادوات عکاسی و چاپ آن می باشد که دارای رویکردی پژوهشی، فرهنگی، آموزشی و اطلاع رسانی است. موزه عکسخانه شهر در صدد ایجاد زمینه برای معرفی و کشف، ارتباط با محققان و پژوهشگران و ...، گسترش مخاطبان و تمهیداتی برای توسعه و بهبود امور مربوط به موزه و موضوع و تخصص خود می باشد. 

 

 

 

 


فضاهای قابل دسترسی موزه عبارتند از: سالن های اصلی موزه و نمایشگاه های متغیر، کتابخانه تخصصی، فروشگاه  انتشارات موزهساعت بازدید موزه : شنبه تا چهارشنبه 9 تا 13 و 14 تا 18

پنج شنبه ها 9 تا 13

موزه جمعه ها و ايام تعطيل ، تعطيل مي باشد . 
 

 تلفن تماس : 88848993   
   
رییس موزه : امیرهوشنگ للهی
کارشناس موزه داری: لیلا زندی