حضرت فاطمه (س) فرمودند: خدایا مرا فارغ کن که تمام توجه ام به آن باشد که برای آن خلق شده ام.
حدیث
Enter Title

کتاب گنجینه موزه عکسخانه شهر

گنجینه موزه عکسخانه شهر، نویسندگان: شهریار عدل، اسماعیل عباسی، مژگان طریقی، محمدمهدی رحیمیان و محمد ستاری، ناشر موزه عکسخانه شهر ، تهران، چاپ اول دی 1385، شمارگان 2000جلد، 231 صفحه، قیمت 250000ریال.

 

 

دکتر شهریار عدل باستان شناس و پژوهشگر ارشد در ( CNRS) مرکز تحقیقات علمی فرانسه در مقدمه اثر مطلب مهمی را عرضه داشته که به بخشی از آن می پردازیم: عکاسی به صورت داگرئوتیپی ( صفحه نقره) در سال 1839م/ 1254ق، همزمان با سلطنت محمدشاه قاجار در پاریس عرضه شد، خبر این اختراع حدود چندماه بعد به ایران رسید و شاه و رجال کشور مشتاق این هنر شدند، سه سال بعد در تهران دربار محمدشاه برای داشتن تجهیزات عکاسی ابراز تمایل کرد. روابط با فرانسه چندان مطلوب نبود و با انگلیس نیز نه چندان خوب. به این ترتیب همسایه شمالی از فرصت استفاده کرد و یک دیپلمات به نام نیکولای پاولوف را تعلیم عکاسی داده با دوربین داگرئوتیپی و دیگر وسایل مخصوص عکس برداری روانه تهران ساخت.

در آغاز زمستان، پاولوف در حضور شاه و برخی رجال چند عکس روی صفحه نقره برداشت. کمی بعد سه دوربین داگرئوتیپ در تهران وجود داشت در حالی که در اغلب کشورهای جهان هنوز عکاسی متداول نشده بود...

توجه به عکاسی، ناشی از قابلیت این رسانه برای ثبت تصاویر واقعی بود، وظیفه ای که تا قبل از ان منحصراً بر عهده هنر نقاشی بود. از موقع گرفتن اولین عکس به روش داگرئوتیپ در ایران یعنی اواسط 1842م/ اواسط ذیقعده 1258 ق / پایان آذر ( قوس) 1221 خورشیدی توسط پاولوف در ایران تا هنگام تاج گذاری ناصرالدین شاه، تکنیک و شیوه عکاسی رو به تکامل رفته بود. عکاسی همچنان در دربار بودف اما سوژه عکس ها بیرون از دیوار کاخ ها جستجو می شد...

در بخش معرفی موزه عکسخانه شهر آنجا که به تعداد دوربین ها و سایر ادوات مربوط به عکاسی و عکس های قدیمی و نگاتیوها اشاره می رود تعداد آنها به طور آماری ذکر شده است و همچنین برخی پوسترهای نمایشگاه های عکس برگزار شده در محل عکسخانه شهر از بدو تأسیس تا سال انتشار کتاب نیز امده است.

نکته جالب توجه اینکه در بخش بایگانی عکس کتاب بالغ بر 97 عکس و در فصل های تاریخ عکاسی ایران و جهان 13 عکس با کیفیتی همطراز نسخه اصل همراه با شناسایی موضوع عکس، سال عکاسی یا نام عکاس به چاپ رسیده اند. نکته قابل ذکر اینکه این عکس ها بار یاولین بار است که در معرض دید قرار می گیرند ودر کتاب های تاریخ عکاسی که تا کنون به چاپ رسیده اند نظیر آنها یافت نمی شود.

در بخش دوربین ها علاوه بر تصویر 203 دوربین نام و مشخصات آنها درج شده است.

در بخش وسایل کمک عکاسی به تعداد 69 وسیله قدیمی از جمله نورسنج، سه پایه، عدسی، تانک ظهور، جعبه رتوش عکس و نگاتیو و غیره همراه با تصویر آنها اشاره شده است.

به هرحال کتاب معرفی گنجینه موزه عکسخانه شهر می تواند به عنوان دایره المعارف تصویری تاریخ عکاسی، دوربین ها و دیگر تجهیزلات مرتبط با عکاسی در ایران قلمداد شود.


دیگر انتشارات موزه:

آقارضا عکاس باشی: آرمان استپانیان، محمد ستاری، محمدرضا طهماسب پور، ناشر: موزه عکسخانه شهر، سازمان فرهنگی هنری شهرداری، معاونت هنری، تهران، چاپ اول، زمستان 1385

کودکان دیروز(مجموعه ای از عکس های کودکان در 100 سال گذشته)، نوشته محمد ستاری، ناشر: موزه عکسخانه شهر، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، معاونت هنری، تهران، چاپ اول، زمستان 1385.

محمدحسن میرزا ( آخرین ولیعهد قاجار)، مدیر پروژه مژگان طریقی، نوشته محمد ستاری، ناشر موزه عکسخانه شهر/سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، معاونت هنری، تهران تابستان 1386.

آیین های سرور و شادمانی ملی و مذهبی (چهارمین مسابقه سراسری عکس موزه عکسخانه شهر)،   تابستان 1386.

سوگواره عکس عاشورا (برگزیدگان سه دوره مسابقه عکس سال های 1382 تا 1385)، تهران چاپ اول 1386

سیمای تهران در سده 13 هجری قمری جلد 1/ به مناسبت یکصدمین سال تصویب قانون بلدیه تهران، مقدمه: محمدحسن سمسار، متن ها فاطمه سراییان، رضا مقدم، مترجم مرجانه سلطانی، موزه عکسخانه شهر 1386 با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، بخش بلدیه و همکاری کاخ گلستان.

مجموعه کارت پستال های طهران قدیم

مجموعه کارت پستال های مشروطه